V cyklistickém sedle podél Labe do kraje Bohumila Hrabala | Na Mariánské cestě
Realitní projekt roku 2023 Absolutní vítěz
Menu
Tip na výlet

V cyklistickém sedle podél Labe do kraje Bohumila Hrabala

Ne náhodou se říká, že jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku je z cyklistického sedla. U mostu mezi Brandýsem a Starou Bolesaví se můžete napojit na Labskou stezku, která patří k nejkrásnějším cyklotrasám u nás – a pak se rozhodnout, jestli se vydáte spíš k Mělníku, nebo k Nymburku. My protentokrát volíme druhou variantu.

Jízda podél vody má své kouzlo. Čas tu plyne jinak a četné stánky s občerstvením a odpočinková místa zvou k chvilkovému posezení. Pokud se vydáte směrem k Nymburku, narazíte u Toušně na místo, které je přímo ztělesněním pohodového dne u řeky. Má ostatně přiléhavý název Oddechoff. Vedle točené malinovky si tu můžete pochutnat i na skvělých belgických hranolkách.

Hned za stánkem doporučujeme přejet Labe a pokračovat dál přes Káraný a osadu Labíčko mokřadní oblastí Hrbáčkovy tůně, které představují pozůstatky původního meandrujícího toku Labe. Při hezkém počasí si můžete dát zastávku u oblíbeného přírodního koupaliště v jezeře Ostrá. 

Než dorazíte do Nymburka, minete zdymadla Hradištko a Kostomlátky, za návštěvu ale určitě stojí i zdymadlo přímo na kraji Nymburka, dokončené v roce 1924 podle návrhu architekta Františka Roitha. 

Historické centrum Nymburka obepínají hradby, které jsou nezvykle postavené z cihel. Na jejich zbudování totiž ve středověku nebyl dostatek vhodného kamene.

Pokud se neradi vracíte stejnou cestou, přejeďte v Nymburce na druhou stranu řeky a po proudu pokračujte přes přírodní kraj Kersko, který svými prózami proslavil spisovatel Bohumil Hrabal. A kdyby vám zbyl čas, stavte se v Přerově v národopisném muzeu, které ukazuje, jak se proměňoval život v Polabí od 18. století do současnosti.