Do pískovcových skal za dechberoucími výhledy i dobrým jídlem | Na Mariánské cestě
Realitní projekt roku 2023 Absolutní vítěz
Menu
Tip na výlet

Do pískovcových skal za dechberoucími výhledy i dobrým jídlem

Malebný Máchův kraj je z Brandýsa co by kamenem dohodil. Krajinu pískovcových měst, malebných kapliček, dřevěných zvonic a svérázných hospůdek nejlépe poznáte v okolí Kokořínského Dolu. Sedák a lana protentokrát můžete nechat doma, tenhle výlet totiž snadno zvládnete i s malými dětmi.

Patříte-li mezi milovníky hradů, nemůžete samozřejmě vynechat návštěvu Kokořína. Hrad, který posloužil jako kulisa mimo jiné pro pohádku Princezna se zlatou hvězdou, v minulosti okouzlil Karla Hynka Máchu i řadu malířů. Možná ale nevíte, že jeho dnešní podoba pochází až z roku 1918. Při návštěvě si můžete vybrat buď rychlou prohlídku s vyhlídkou z věže, nebo delší historický okruh.

Zříceninu Kokořína koupil roku 1894 podnikatel Václav Špaček. Do dnešní podoby jej nechal přestavět jeho syn Jan.

Z hradní věže je vidět na bezprostřední okolí a údolí Kokořínského dolu.

Jestli vám při návštěvě vyhládne, vydejte se údolím říčky Pšovky do některé z místních atmosférických hospůdek. Dobrou českou kuchyni a hlavně skvělé podkováňské pivo nabízí kultovní hostinec U Grobiána, kde se v roce 2001 natáčel film Rebelové.

Na odpolední vycházku do skal se můžete vydat přímo od hostince po žluté turistické značce, která vás dovede na vrchol skalní stěny Hýtky. Nenáročný výlet kolem kostela sv. Jiří v Hradsku vede romantickými údolími i tichým lesem a nabízí i několik pěkných výhledů do okolní krajiny.

Kdyby vám na poznávání zdejšího kraje jeden den nestačil, přibalte s sebou stan a přenocujte v autokempu Kokořín usazeném v sousedním údolí. A ještě jedna celkem podstatná věc: příliš nedoporučujeme vydat se na cestu v pondělí. I o prázdninách tady totiž bývá velká část občerstvovacích podniků zavřená.