Vodácké dobrodružství z pohádkových Benátek nad Jizerou | Na Mariánské cestě
Realitní projekt roku 2023 Absolutní vítěz
Menu
Tip na výlet

Vodácké dobrodružství z pohádkových Benátek nad Jizerou

Charakter Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavy samozřejmě určuje Labe, ale za vodáckým dobrodružstvím je mnohem lepší vyrazit na jinou řeku – nedalekou Jizeru. Její nejspodnější úsek snadno zvládnou i začínající vodáci a díky malé náročnosti je ideální také pro rodiny s dětmi.

Dobrým výchozím bodem jsou i díky místní půjčovně kánoí Benátky nad Jizerou. Na jejich návštěvu si někdy vyhraďte klidně i celý den – místní zajímavosti určitě stojí za pozornost a dají se objevovat i při horším počasí. Z místního zámku se jednak otevírá krásný výhled na údolí řeky, především v něm ale sídlí rozsáhlé muzeum hraček, kde si na své přijdou děti i dospělí.

Zámek v Benátkách v minulosti hostil řadu slavných osobností, včetně dánského astronoma Tychona de Brahe nebo Bedřicha Smetany. Při procházce krásně upravenými zámeckými zahradami pochopíte, proč na Benátky rádi vzpomínali.

V Muzeu hraček najdete pestrou škálu hraček z let 1860–1945. Zvlášť pyšní jsou tu na bohatou japonskou sbírku, kterou prý do Benátek jezdí obdivovat i samotní Japonci.

Na řeku můžete nastoupit hned za městem, doporučujeme ale domluvit se v půjčovně a nechat se svézt ještě o kousek dál pod Kačovský jez. Dál vás čekají dva jezy, které je třeba přenést, jinak je plavba pohodová a nenáročná. Jizera se vlní mírnou krajinou mezi loukami, poli i lužními lesy, které tvoří přírodní památku Černý orel.

Na posledním úseku u soutoku s Labem si trochu zapádlujete a společnost vám budou dělat i další milovníci vodních sportů a vrcholoví veslaři či kanoisté, kteří tu s oblibou trénují. Většina vodáků končí na levém břehu Labe u občerstvení s přiléhavým názvem Oddechoff, kde se můžete v klidu kochat kouzelným výhledem na řeku. Dojet se ale dá klidně až k plavební komoře v Brandýse.

Tak ahoooj na Jizeře.